Mida tähendab teksti kurvimine, fondi kurvideks muutmine?

Olen viimasel ajal puutunud kokku sellega, et klient läheb kujundusfailiga trükikojast tööd tellima ning temalt küsitakse seepeale: “Kas tekst on kurvideks muudetud?”, mille peale klient satub segadusse, sest tema teab küll, mis on kurvid, aga mis on teksti kurvimine?Täiesti õigustatud on ka kliendi pahameel, sest tema ei pea tegelikult kõiki neid mõisteid ja üksikasju teadma.
Mõiste kurvimine on tuletatud inglise keelsest sõnast “curved” või “outlined” ehk siis sisuliselt tähendab see seda, et kõik fondid muudetakse kõveratest koosnevateks vektorgraafikaks ning teksti ei ole võimalik hiljem enam muuta. Tehakse seda, sest vastasel juhul tuleks kujundusfailiga kõik kasutatud fondid kaasa panna, kuna trükikojal ei pruugi neid olla ja nad võivad need asendada mõne muu fondiga. Seda me ju ei taha, sest siis muutub ka kujundus.

Kurvitud teksti ei saa hiljem enam muuta.

Vahepeal ei pruugi aidata ka see, kui sa paned fondid kaasa, sest trükikojas seda fonti ikkagi mingil põhjusel ei kuvata (autoriõiguste probleemid, vigane font vms).

Selleks, et teksti kurvida, tuleb kujundustarkvarast otsida üles valik “convert to outlines; convert to paths; convert to curves, create outlines”. Ise olen toiminud nii, et salvestan töö AI formaadis kurvimata ning trükikoja jaoks vormistan PDF, kus tekst on juba kurvitud. Kui kliendil endal on olemas tarkvara, siis võin talle ka saata selle kurvimata faili ja ta saab teha seal ise muudatusi. Niiviisi toimides jääb algne muudetav fail alati tagavaraks. Isegi, kui sa ei tea, kas kujundaja on tekstid kurvinud, siis faili avades programm teavitab, et see ja see font on puudu ning sa saad nad vajadusel alla laadida.

Olen kujundusi tehes näinud ka kurvimata logosid ning see on kindlasti asi, mida ei tohiks olla. Lisaks võiks kurvida ära ka jooned, et kujunduse suurust muutes ei muutuks proportsioonid.

Ma loodan, et antud artikkel on kasulik ja lihtsustab kliendi-kujundaja-trükikoda vahelist suhtlust. Kui sa ei tea, mida trükikojas soovitakse, siis pöördu kohe enda kujundaja poole ja lase tal asjad sobivalt vormistada. Kui kahtled, kas sinu fail või logo vastab nõuetele, siis võta ühendust ja võin ka ise üle vaadata.